Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den otevřeného nebe

30. 03. 2017 9:00:00
Náš pozemský rok je složen z 365 či 366 dní. Každý z těchto dní má svůj vlastní osudový příběh, ale i přirozený duchovní význam, který je dán jeho umístěním v roce a vyjádřen i číselnou symbolikou dne, měsíce a roku.

Každý z nás zná dny jarní a podzimní rovnodennosti, zimního a letního slunovratu, které jsou pevně dány astronomickými cykly oběhu Země kolem Slunce.

Dále s určitými dny spojujeme řadu nejrůznějších výročí. Ať již jsou to data narození významných osob, založení států či jiných významných historických mezníků.

V neposlední řadě hrají určitá data v roce velký význam v učení takřka všech církví a náboženství, během kterých slaví své duchovní svátky, ať již jsou to křesťané, židé, muslimové či buddhisté a hinduisté.

Pro mne osobně a pro náboženskou společnost, které jsem členem: Společenství Josefa Zezulky, představuje největší duchovní svátek roku právě dnešní den, který byl právem nazván dnem otevřeného nebe a který každoročně připadá na 30.březen. Je to den, ve kterém se člověk ve svých úvahách a meditacích může ze všech dní v roce nejsnadněji přiblížit Bohu a poznání životní pravdy. Je to i den, kdy se na Zemi rodí přinašeči, bytosti které znají životní pravdu, aniž by byli odkázáni na studium filozofie a náboženství tehdejší doby. Vyučují lidi životním zákonitostem, jejichž poznání dává každému z nás možnost vést mnohem smysluplnější život, než který budeme žít, pokud zůstaneme v nevědomosti bez pochopení toho, proč žijeme, odkud jsme přišli a kudy kráčíme. Učení tří židovských přinašečů: Abrahama, Mojžíše a Ježíše již bylo z velké části zapomenuto, či pozdějším vývojem pozměněno, ty ještě starší známe již převážně pouze z mytologie např. egyptské. Nicméně máme velké štěstí, že zde máme k dispozici učení prvního ze tří českých přinašečů a to v původní čisté podobě. Byl jím český filozof a léčitel Josef Zezulka, který se narodil přesně před 105 lety 30.3.1912. Během svého 80 let trvajícího života pomohl řadě lidem nejen zdravotně, ale také vytvořil filozofický systém, který svou celistvostí a komplexností nemá podle mého názoru mezi současnými filozofiemi obdobu.

To že den otevřeného nebe slavíme právě dnes, není stejně jako nic jiného v životě náhoda. Existuje tu životní rytmus, rytmus roku, ve kterém se střídají konstrukční období jara a léta s destrukčním podzimem a zimou. Právě nyní je čas počátku jara, kdy příroda ožívá po dlouhém období zimního spánku a kdy se zahajuje v přírodě nový životní cyklus. Je to čas, kdy dochází k nejhlubšímu propojení ducha a těla, duchovního světa a hmotné přírody. Již v dávných dobách byl tento den lidmi slaven. Dnešním odrazem tohoto svátku jsou velikonoce, svátky jara, které byly slaveny již dávno v předkřesťanských časech.

Tento článek píši s předstihem. V okamžiku jeho publikování budu sedět v autobuse a jako každým rokem již po dvacáté v řadě se budu se svými přáteli pomalu blížit k nejposvátnější české hoře: Řípu, místu, kde se již v dávných dobách scházeli lidé během duchovních a později i národních slavností. Zde se v poledne na vrcholu hory zúčastním duchovní slavnosti již přes dvacet let tradičně pořádanou a vedenou žákem a pověřeným pokračovatelem Josefa Zezulky Tomášem Pfeifferem.

Netěším se jen na Říp, ale i na další, převážně kulturní část programu, která se uskuteční v Praze v domě Biotronického centra sociální pomoci, během které vystoupí Panochovo kvarteto, světoznámá sopranistka Maida Hundeling, či violonchellista Jiří Bárta.

Z pohledu na kulturní program je zřejmé, že slavnost ke dni otevřeného nebe není jen uzavřenou akcí pro několik stovek úzce zaměřených lidí z ČR, členů v pořadí 38 státem registrované náboženské společnosti SJZ, ale je i akcí pro širokou veřejnost. Myslím si, že v životě bychom měli hledat především to, co nás spojuje a ne to co nás rozděluje. Není tak důležité, jakého jsme náboženského vyznání, či politického přesvědčení. Všichni jsme lidé omylní a chybující. Důležité je však, abychom své životy nasměrovali k hledání pravdy a k životu ve prospěch všech, nejen lidí, ale celé přírody.

Díky pokrokům techniky je možno obě akce na Řípu i v Praze shlédnout pro zájemce i v přímém přenosu, nebo ze záznamu již po několikáté na internetové televizi Biovid TV.

Autor: Petr Bajnar | čtvrtek 30.3.2017 9:00 | karma článku: 11.91 | přečteno: 236x

Další články blogera

Petr Bajnar

Vzpomínky na českou povodeň

Rok 2002 měl původně vstoupit do české historie především, jako jeden z roků, ve kterých se konaly parlamentní volby.

10.8.2017 v 17:59 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 210 | Diskuse

Petr Bajnar

Předpovědi z knihoven palmových listů pro ČR

Většina lidí se v dnes domnívá, že svůj osud si vytváří sami. Proto je pro lidi dneška tak obtížné přijmout fakt, že existují lidé, kteří již před tisíciletími přesně a detailně popsali naší současnost.

2.8.2017 v 17:09 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 830 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 36.42 | Přečteno: 4504 | Diskuse

Petr Bajnar

Polsko-ruské vztahy z pohledu historie

Polsko je příliš malou zemí na to, aby se stalo velmocí. Avšak zároveň je příliš velké, aby nemělo velmocenské ambice.

6.7.2017 v 13:56 | Karma článku: 31.30 | Přečteno: 1138 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Josef Prouza

Adrenalinová dovolená – nyní nově i v Barceloně

Listuji katalogy islámských cestovních kanceláří a ne a ne si vybrat. Dřív jen k uzívání nudné pobyty u moře, nějaká ta projížďka na velbloudu, prohlídka mešity, ale dnes?!

18.8.2017 v 7:36 | Karma článku: 24.88 | Přečteno: 375 | Diskuse

Václav Vysušil

Opravdu nám chybí absolventi s maturitou?

Opravdu nám chybí absolventi s maturitou, nebo je to jen politické zadání? Ano, je to politické zadání. Nesmyslné a krátkozraké.

17.8.2017 v 23:57 | Karma článku: 29.53 | Přečteno: 675 | Diskuse

Richard Siemko

Myšlenky ještě nikoho neobživily

"Naše myšlenky jsou s obětmi", můžeme číst z titulku na idnes. Horší pokrytectví jsem ještě od světových politických lídrů neviděl.

17.8.2017 v 22:43 | Karma článku: 36.50 | Přečteno: 835 | Diskuse

Alena Kulhavá

Zpráva z cesty: Rozdíl mezi Čechy, Němci, Tyroláky a Italy

Každý rok se nejen o prázdninách setkávám s lidmi západní Evropy. Můj "druhý domov" je Jižní Tyrolsko, kde mám řadu přátel, kamarádů a známých. Na to navazuje Itálie a Německo.

17.8.2017 v 19:02 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 997 |

Tomáš Vodvářka

Řekni heslo, nebo jsi synem smrti!

Jednou z charakteristik dnešní doby jsou hesla. Ne ty na předvolebních plakátech, ty jsou k smíchu či pláči. Ale ta, kterými se prodíráme na internetu.

17.8.2017 v 18:47 | Karma článku: 20.22 | Přečteno: 441 | Diskuse
Počet článků 364 Celková karma 21.51 Průměrná čtenost 1472

Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.