Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo vládne USA?

18. 04. 2017 12:27:58
Americký prezident Donald Trump ve svém inauguračním projevu ohlásil začátek konce vlády dosavadního politického a ekonomického establishmentu ve Spojených státech.

Tři měsíce od jeho nástupu do funkce je vše jinak. Establishment již není Trumpovým protivníkem, ale stává se postupně jeho spojencem. Důvody mohou být dva. Trump si mohl uvědomit, že v zápase s ním zkrátka nemá šanci a tak ustoupil. Nebo naopak boj proti washingtonskému establishmentu byla jen předvolební hra, kterou na svou stranu chtěl získat voliče nespokojené se stavem americké politiky a společnosti.

Mnozí si kladou otázku, kdo tvoří onen establishment, který bez ohledu kdo je momentálně prezidentem, drží v USA skutečnou moc? Bezesporu jeho součástí jsou nesmírně bohatí finančníci, mezi nimi zvlášť významný rod, který zbohatl na obchodech s ropou, rod Rockefellerů. Jistě jste zaznamenali zprávu o tom, že dosud nejstarší příslušník rodu David Rockefeller letos zemřel ve věku 101 let. Byl označován jako úspěšný bankéř a velký filantrop. Významná byla i jeho politická aktivita. Byl poradcem několika republikánských a demokratických prezidentů, ministra zahraničí Kissingera a šéfů CIA. Stal u zrodu organizací, ve kterých se scházejí pravidelně čelní světoví politici a příslušníci byznysu jako je skupina Bilderberg nebo Trilaterální komise.

Za tyto své aktivity pochopitelně čelil i řadě obvinění, že je součástí celosvětového spiknutí s cílem nastolení Nového světového řádu, totalitní světovlády, spojující prvky kapitalismu a socialismu, spojeného s podstatnou redukcí moci národních vlád ve prospěch globálních mocenských institucí. Na tyto výtky reagoval David Rockefeller ve své autobiografii vydané v roce 2003 slovy:

„Někteří věří, že jsme součástí spiknutí proti zájmům USA, nazývají mě a členy mojí rodiny ,internacionalisty’, kteří spolupracují s dalšími na vytvoření jedné integrované globální politické a ekonomické struktury – jednoho světa, chcete-li. Pokud by toto byla moje vina, tak jsem vinen a jsem na to hrdý.“

Dalším zajímavým vyjádřením muže, o kterém deník New York Times napsal, že „šířil zvuk amerického kapitalismu ve světě“, jsou jeho postřehy po návštěvě Číny v roce 1973 uveřejněné ve stejnojmenném deníku.

„Velký dojmem na vás okamžitě zapůsobí jejich smysl pro národní harmonii... Ať už byla cena za čínskou revoluci jakákoli, lze jednoznačně říci, že uspěla... posílila v lidu morálku a vědomí sounáležitosti. Všeobecný společenský a hospodářský pokrok je také nepřehlédnutelný, a to díky společně sdílené ideologii. Sociální experiment pod vedením předsedy Maa patří k těm nejdůležitějším a nejúspěšnějším v lidských dějinách“.

Opusťme rodinu Rockefellerů a podívejme se ještě na myšlenky jednoho z vlivných postav amerického establishmentu Zbigniewa Brzezinského, dlouhodobě považovaného vedle Kissingera za šedou eminenci americké zahraniční politiky. V roce 1997 publikoval knihu Velká šachovnice, která představuje jakousi příručku, ze které vychází ideologie amerických neokonzervatistů a principy americké zahraniční politiky, ať již jsou u moci demokraté či republikáni. Spojené státy jsou v ní líčeny jako země, která díky nejsilnější armádě, ekonomice a měně je předurčena k roli globálního hegemona. K dosažení tohoto cíle je klíčové především ovládnutí Euroasie. Brzezinsky píše:

„To, jak Amerika „zvládne“ Euroasii, je kriticky důležité... Mocnost, která ovládá Euroasii, by vládla třemi nejpokročilejšími a ekonomicky nejproduktivnějšími oblastmi. Pouhý letmý pohled na mapu též napovídá, že nadvláda nad Euroasií by téměř automaticky s sebou nesla za následek podřízenost Afriky, což by Západní polokouli a Oceánii stavělo na místo geopoliticky okrajové části tohoto centrálního světového nadsvětadílu. Okolo 75 % světové populace žije v Euroasii a taktéž je tam většina světového fyzického bohatství, jak v jeho podnicích tak pod povrchem její půdy. Euroasie čítá 60 % světového HDP a okolo 3/4 známých světových energetických rezerv.“

Nutno podotknout, že Zbigniew Brzezinski svůj názor v posledních letech poněkud změnil. Jako realista si uvědomil, že již nežijeme v unipolárním světě, kdy Jelcinovo Rusko bylo na kolenou a Čína ještě nedosahovala dnešní ekonomické moci. Jsme naopak ve světě multipolárním, kdy se světové problémy nedají řešit bez zohlednění Ruska, Číny a dalších zemí. Zkrátka USA k podrobení světa nemá již dost síly a tak Brzezinsky doporučuje změnu geopolitické strategie z vojenské dominance na rozvíjení obchodu hlavně s ekonomicky se rychle rozvíjejícím asijským regionem. Brzezinsky píše

"Vzhledem k tomu, že éra jejich globální dominance končí, musí Spojené státy převzít vedení procesu restrukturalizace globální architektury moci. Pět základních pravd, týkajících se vznikající redistribuce globální politické moci a násilného politického probouzení na Středním Východě, signalizuje nástup nové globální restrukturalizace. První z těchto pravd je ta, že Spojené státy jsou z politického, ekonomického a vojenského hlediska stále nejmocnějším subjektem světa, ale vzhledem ke komplexním geopolitickým změnám regionální rovnováhy už nejsou globálně imperiální velmocí...

Jedním z nejdůležitějších úkolů amerického státnictví v příští dekádě proto bude zacílení na podstatně zvýšené investice – diplomatické, ekonomické, strategické a jiné – v asijsko-pacifické oblasti... Otevřené trhy v Asii nabízejí Spojeným státům bezprecedentní příležitosti k investicím, obchodu a přístupu k nejmodernějším technologiím... Americké firmy (se potřebují) napojit na obrovskou a rostoucí spotřebitelskou základnu Asie...

Tato oblast už teď vytváří více než polovinu globální produkce a téměř polovinu světového obchodu."

Lze jen doufat, že prezident Donald Trump a američtí generálové si tato fakta uvědomují a nepodlehnou dalším pokušení demonstrací americké vojenské síly bez zohlednění názorů jiných klíčových zemí a RB OSN. Za jistých okolností by to mohlo mít fatální důsledky pro svět i samotnou Ameriku.

Autor: Petr Bajnar | úterý 18.4.2017 12:27 | karma článku: 25.01 | přečteno: 1165x

Další články blogera

Petr Bajnar

Vzpomínky na českou povodeň

Rok 2002 měl původně vstoupit do české historie především, jako jeden z roků, ve kterých se konaly parlamentní volby.

10.8.2017 v 17:59 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 210 | Diskuse

Petr Bajnar

Předpovědi z knihoven palmových listů pro ČR

Většina lidí se v dnes domnívá, že svůj osud si vytváří sami. Proto je pro lidi dneška tak obtížné přijmout fakt, že existují lidé, kteří již před tisíciletími přesně a detailně popsali naší současnost.

2.8.2017 v 17:09 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 830 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 36.42 | Přečteno: 4504 | Diskuse

Petr Bajnar

Polsko-ruské vztahy z pohledu historie

Polsko je příliš malou zemí na to, aby se stalo velmocí. Avšak zároveň je příliš velké, aby nemělo velmocenské ambice.

6.7.2017 v 13:56 | Karma článku: 31.30 | Přečteno: 1138 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Josef Prouza

Adrenalinová dovolená – nyní nově i v Barceloně

Listuji katalogy islámských cestovních kanceláří a ne a ne si vybrat. Dřív jen k uzívání nudné pobyty u moře, nějaká ta projížďka na velbloudu, prohlídka mešity, ale dnes?!

18.8.2017 v 7:36 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 337 | Diskuse

Václav Vysušil

Opravdu nám chybí absolventi s maturitou?

Opravdu nám chybí absolventi s maturitou, nebo je to jen politické zadání? Ano, je to politické zadání. Nesmyslné a krátkozraké.

17.8.2017 v 23:57 | Karma článku: 29.34 | Přečteno: 655 | Diskuse

Richard Siemko

Myšlenky ještě nikoho neobživily

"Naše myšlenky jsou s obětmi", můžeme číst z titulku na idnes. Horší pokrytectví jsem ještě od světových politických lídrů neviděl.

17.8.2017 v 22:43 | Karma článku: 36.34 | Přečteno: 820 | Diskuse

Alena Kulhavá

Zpráva z cesty: Rozdíl mezi Čechy, Němci, Tyroláky a Italy

Každý rok se nejen o prázdninách setkávám s lidmi západní Evropy. Můj "druhý domov" je Jižní Tyrolsko, kde mám řadu přátel, kamarádů a známých. Na to navazuje Itálie a Německo.

17.8.2017 v 19:02 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 983 |

Tomáš Vodvářka

Řekni heslo, nebo jsi synem smrti!

Jednou z charakteristik dnešní doby jsou hesla. Ne ty na předvolebních plakátech, ty jsou k smíchu či pláči. Ale ta, kterými se prodíráme na internetu.

17.8.2017 v 18:47 | Karma článku: 20.03 | Přečteno: 434 | Diskuse
Počet článků 364 Celková karma 21.51 Průměrná čtenost 1472

Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.