Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyvraždění Lidic jako magický rituál

10. 06. 2017 16:09:18
Dnešní den si připomínáme 75.výročí vyhlazení obce Lidice nacisty v době německé okupace jako odvety za atentát na říšského zastupitele Reinharda Heydricha.

Hodně se dnes mluví o dobově historickém pozadí události, méně však již o jeho možném esoterně magickém významu.

Lidická tragédie nebyla první lidskou tragédii, která postihla tuto středočeskou oblast. Existují zmínky o tom, že již v uplynulých staletích se toto místo v dobách různých válek a konfliktů stalo dějištěm nejrůznějších tragédií, jejichž kořeny sahají až do pravěku, do dob, kterou dnes historici označují jako knovízskou kulturu, která měla zalíbení v hrůzostrašných obřadech spojených s četnými lidskými a zvířecími oběťmi, jejichž dokladem jsou hromady smíchaných násilně zlomených lidských a zvířecích kostí nacházených archeology na dně obilných jam.

Knovízská kultura byla jen jednou z mnoha rituálně-magických kultur, které známe z minulosti. Z magických představ o přírodě a světě vycházela i nacistická ideologie. V magických rituálech hojně provozovaných příslušníky elitní primárně okultní a až sekundárně elitní vojenskou organizaci SS již nešlo o zvýšení úrody polí jako u pravěkých rituálů, ale především o vítězství „vyvolené arijské rasy“ nad podlidmi všeho druhu. Výběr Lidic jako místa, které bude zlikvidováno, nemusel být zdaleka jen náhodným rozhodnutím nacistických vůdců, ale mohlo zde hrát významnou roli i dávné magicko historické pozadí oblasti obce, které nacisté vnímali jako nejvhodnější k provedení tohoto činu, ve své podstatě černo-magického obětního rituálu.

O tom, že z hlediska nacistů nešlo jen o prostou výstrahu českému obyvatelstvu svědčí i způsob provedení akce dne 10.6.1942 včetně zvoleného data. Nedošlo jen k zastřelení mužů, odvlečení žen a dětí a vypálení obce, ale také z našeho racionalistického pohledu k zdánlivě zcela nesmyslným aktům, jako bylo odklonění toku místního potoka, pokácení místních stromů, či zasypání rybníka.

Dnes můžeme o magickém myšlení vůdců třetí říše mluvit jako o projevu iracionality a fantazmagorie. Neměli, bychom však zapomínat na řadu faktů spojených s historií nacismu. Sám osud Adolfa Hitlera je toho příkladem. Za svůj život několikrát takřka zázrakem unikl jisté smrti. Poprvé jako voják v zákopech v době první světové války, později již v čase vůdcovství, když se stal terčem několika nezdařených atentátů. Sám to přičítal vůli vyšší prozřetelnosti, která si jej vyvolila pro splnění vysokých cílů. Problém však byl v tom, že podstatou oné prozřetelnosti nebylo dobro, ale síly zla, které skutečně pomáhají tomu, kdo má talent pro uskutečňování jejich myšlenek, vždy však jen po omezený čas, kdy je pro zlo užitečný. Pak dotyčného zničí stejně, jako on sám ničil své oběti.

Z toho plyne poučení. I když černo-magický obřad může někdy přinést krátkodobý zisk, v delším časovém intervalu vždy přináší pro pachatele velkou zátěž, s kterou se pak v následujících životech budou muset vyrovnávat do doby, než se změní a vnitřně pochopí cenu života a bratrství se vším živým.

Nejinak to bylo i s dějinami nacismu po vyvraždění Lidic. Navzdory všem magickým rituálům, jakožto i vědeckým a technickým náskokem německých nacistických špiček v některých oblastech, byl tři roky po vyvraždění Lidic nacismus poražen.

Dnes stojí v Lidicích nesmírně působivý památník na dětské oběti války. Doufejme, že představuje vzpomínku na období na velmi dlouhou dobu posledního otevřeného válečného konfliktu, který tragicky postihl toto místo, Evropu a celou naši zemi.

Autor: Petr Bajnar | sobota 10.6.2017 16:09 | karma článku: 19.64 | přečteno: 801x

Další články blogera

Petr Bajnar

O nové vlně socialismu v Evropě

Úspěch ještě nedávno velmi podceňovaných silně levicově orientovaných britských labouristů v parlamentních volbách rozpoutal diskuzi o nové vlně nadšení pro socialistické myšlenky v západním světě hlavně mezi mladými lidmi.

12.6.2017 v 15:55 | Karma článku: 13.23 | Přečteno: 952 | Diskuse

Petr Bajnar

Poznámky k francouzským volbám

Letošní prezidentské volby ve Francii měly jeden primát. Poprvé v nich nekandidoval do druhého volebního období dosavadní prezident díky enormně nízké popularitě, vylučující možnost jeho znovuzvolení.

8.5.2017 v 8:25 | Karma článku: 21.23 | Přečteno: 680 | Diskuse

Petr Bajnar

Úvaha o vládní krizi

Chování premiéra Sobotky, který nejdříve oznámil podání demise a pak si své rozhodnutí rozmyslel, poněkud připomíná známé pořekadlo z jedné české pohádky „Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil“.

6.5.2017 v 10:11 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 528 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ábelovský

woknoviny ... o poločase rozpadu organismu

ČSSD, včetně jejich vrcholných představitelů, a to minulých i současných, je vynikající studijní "matriál" - jak říkali někteří její představitelé, pamatujete? No, oni mají mnozí nejen problém se slůvky a jejich vhodným užitím.

24.6.2017 v 17:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

Luděk Mazurek

Stoneův „Svět podle Putina“ – pravda nebo zinscenovaná propaganda?

Televize Prima převzala a vysílala 4 dílný dokumentární seriál "oscarového" (Četa) amerického režiséra Olivera Stonea s názvem „Svět podle Putina“. Jde o pravdu nebo o zinscenovanou proruskou propagandu? To posuďte sami.

24.6.2017 v 16:26 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 294 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Dialog s "nevěřícím psem", VI. Takíja (taqijja) aneb moderní hon na muslima. Část 2

Poté co jsme prozkoumali etymologii slova walijj, teď prozkoumáme etymologii slov tettaqú a tuqát, zda opravdu znamenají přetvářka, pokrytectví, lhaní a klamání nemuslimů.

24.6.2017 v 14:26 | Karma článku: 9.27 | Přečteno: 235 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Dialog s "nevěřícím psem", VI. Takíja (taqijja) aneb moderní hon na muslima. Část 1

Muslim v dnešní době prostě nemůže být dobrým člověkem. Pokud jsi muslim, tak jsi buď terorista, anebo potenciální terorista, nacista, anebo v nejlepším případě umírnění či dobrý nacista.

24.6.2017 v 12:46 | Karma článku: 10.48 | Přečteno: 615 |

Karel Stryczek

Na taneční zábavě v Texasu

Byl nám doporučen „super country bar“ někde na hranicích mezi Oklahomou a Texasem. Jeli jsme z města půl hodiny na západ, potom u starého ranče opustili cestu se zpevněným povrchem a zatočili na jih mezi chřestýše do stepi.

24.6.2017 v 9:58 | Karma článku: 17.72 | Přečteno: 394 | Diskuse
Počet článků 357 Celková karma 18.49 Průměrná čtenost 1461

Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.