Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pár faktů z dějin Ukrajiny

Svět obletěly drastické záběry z Buči. Ukrajinská strana je označila za zločin provedený ruskou armádou. Rusko naopak věc označilo za útok pod falešnou vlajkou zinscenovanou ukrajinskou a zahraničními tajnými službami. 

Tento, stejně jako jiné incidenty v tomto válečném konfliktu mně nedonutí, abych začal praktikovat každodenní "dvojminutové rituály nenávisti", vůči jedné, či druhé straně, jak to dělají mnozí mí spoluobčané a některá média. Jakákoliv nenávist představuje temnou energii, která se jako bumerang vrací tomu, kdo ji vysílá. Kdo šíří světlo, vrací se mu světlo. Kdo šíří nenávist a zlobu, zatemní svou mysl a tím ztrácí schopnost zdravého úsudku. Rusy a Ukrajince vnímám jako své slovanské bratry. Stejně jako mezi jinými národy jsou zde lidi zlí, dobří a všichni mezi tím. 

Je paradoxní, že Ukrajinci a Rusové jsou v podstatě jeden východoslovanský národ. Z etnického i jazykového hlediska si Ukrajinci a Rusové mnohem bližší než Rusové a Češi. Rozdíl mezi Ukrajinci a Rusy je tak dán hlavně historickým vývojem a cizími vlivy působícími na daném území. 

Klíčovým datem v dějinách Ruska a Ukrajiny je rok 882. Vládce Novgorodu Oleg (původem Viking-Varjag) si podmanil  Kyjev a založil  první státní útvar v dějinách východních Slovanů, Kyjevskou Rus. Varjagové tvořili vládní elitu nového státu. Postupně přejali slovanská jména, zvyky a splynuli se slovanským obyvatelstvem. Kyjevská Rus byla kulturně spjata především s Byzancí. V roce 987 došlo na poloostrově Krym ke křtu knížete Vladimíra a krátce poté celá Rus přijala pravoslavné křesťanství. Na počátku 11.století, za vlády Jaroslava Moudrého prožívala země největší hospodářský a kulturní rozkvět. 

Nicméně již koncem 11.století se Kyjevská Rus pozvolna začala rozpadat na několik knížectví a Mongolský vpád v první polovině 13.století, její existenci ukončil  definitivně.

Dynastie Rurikovců, která vládla Kyjevské Rusi se postupně přemístila do Moskvy, centra malého tehdy ještě bezvýznamného knížectví. To se v průběhu desetiletí a století začalo rozšiřovat ve velkou ruskou říši. První ruský car Ivan III po pádu Konstantinopole v roce 1453 prohlásil Moskvu za třetí Řím, jako pokračovatelku římského křesťanského impéria a jako protiváhu západního světa s římským papežem, hlavou katolické církve. 

Po následující staletí od rozpadu Kyjevské Rusi na území Ukrajiny nevznikl centralizovaný stát. Střetávaly se zde nejrůznější mocenské a státní zájmy. Východ a jih země byl postupně ovládnut Ruskem. Západ Ukrajiny se pak ocitl pod nadvládou Litvy a Polska, po trojím dělení Polska pak pod nadvládou Rakousko- Uherska. 

V tomto rozdělení lze vidět prapříčinu dnešních konfliktů. Tíhnutí k Rusku ve východních oblastech země a naopak výrazný příklon k Západu u obyvatel západní Ukrajiny.

Je zajímavé, že k zrodu ukrajinské státnosti přispěla bolševická revoluce v Rusku v roce 1917. Po několika letech chaosu se větší část Ukrajiny s centrem v Kyjevě stala jako Ukrajinská republika v roce 1922 součástí Sovětského Svazu. Západ Ukrajiny pak byl rozdělen mezi  Rumunskem,  Československem a hlavně Polskem, kterému připadla Volyň a Halič.

20 léta 20.století byla na sovětské Ukrajině ve znamení ukrajinizace. Dokonce i vojáci Rudé armády se povinně učili ukrajinsky. Přítrž ukrajinizaci nakonec udělal Stalin. V letech 1932-1933 postihl Ukrajinu a jih Ruska obrovský hladomor způsobený industrializací, kolektivizací a povinnými odvody. Zemřelo při něm odhadem až 6 miliónu lidí. 

Mezi dvěma válkami to snadné neměli ani Ukrajinci v Polsku. Čelili národnostnímu útlaku, snaze o potlačení ukrajinského školství  a národní kultury. V tomto prostředí vyrůstal i všestranně nadaný  student Stepan Bandera. Jako mladík vstoupil do organizace ukrajinských nacionalistů, která se však neštítila ani teroristických činů.  V roce 1933 byl zatčen za podíl na vraždě polského ministra vnitra a odsouzen k trestu smrti. Rozsudek mu později byl změněn na doživotí. Jeho šťastná chvíle přišla v září 1939. Polsko bylo napadeno Německem a Banderovi se podařilo utéci z vězení. Uchýlil se do Lvova, který díky paktu Molotov-Ribbentrop připadl Rusku. 

Když v červnu 1941 začala operace Barbarossa, němečtí vojáci byli vítáni Ukrajinci jako osvoboditelé. Ukrajinští nacionalisté se přitom podíleli aktivně na pogromech proti židům. Odhaduje se že v červenci 1941 ve Lvově a okolí zavraždili ukrajinské milice ve spolupráci s Němci okolo 6000 židů.  Zároveň vyhlásili ukrajinští nacionalisté pod vedením Bandery ve Lvově nezávislý ukrajinský stát. To se ale již Adolfu Hitlerovi nelíbilo. Bandera byl zatčen a poté co odmítl odvolat nezávislost, skončil v koncentračním táboře, odkud byl propuštěn až v roce 1944 poté, co přislíbil Němcům spolupráci v boji s Rudou armádou.

V té době byla na Ukrajině již aktivní organizace UPA-Ukrajinská povstalecká armáda, která vznikla v roce 1942. Tato partyzánská organizace bojující za nezávislost Ukrajiny proti všem proslula brutalitou, proti které bledly i zločiny německé armády. Existují odhady, že mezi lety 1943-1944 UPA vyvraždila na Volyni a Haliči bestiálně okolo 100 000 Poláků včetně žen a dětí a řadu polských vesnic vypálila a srovnala se zemí. Na půl miliónu Poláků muselo před UPA uprchnout. Po skončení války bojovala UPA dál na sovětské Ukrajině, v Polsku a také na Slovensku. Poslední zbytky bojůvek byly zlikvidovány až v roce 1956.

V roce 2018 zákonem získali bývalí příslušníci UPA postavení válečných veteránů se sociálními výhodami. Prezident Petro Porošenko označil bojovníky UPA za "příklad hrdinství a vlastenectví na Ukrajině". Stepan Bandera, který zemřel v německém exilu v roce 1959 při atentátu ze se strany KGB byl v roce 2010 prezidentem Viktorem Juščenkem byl oceněn "hrdinou Ukrajiny". 

Moderní dějiny Ukrajiny začaly 24.8.1991, když byl vyhlášen samostatný ukrajinský stát. Bohužel ani samostatnost nepřinesla pro Ukrajinu šťastná léta. V ekonomice se prosadilo několik oligarchů, kteří zemi doslova rozkladli. Přibyly i problémy vnitropolitické a zahraničně politické. Aby mohla Ukrajina fungovat jako jednotný stát, musí zohlednit proruskou orientaci východních provincií a prozápadní orientaci západních částí země.

Toto však bylo narušeno převratem v roce 2014, když byl svržen prezident Janukovyč. Snaha o potlačení ruského jazyka a jednostranný prozápadní kurs Ukrajiny vedl k anexi Krymu Ruskem a v konflikt na východě Ukrajiny. Letos pak k ruské invazi. 

Každá válka je krutá a v každé válce se dopouštějí válečných zločinů obě strany. Na straně Ruska jsou nejobávanější bojovníci Čečenci. Jsou dobrými vojáky, mají však pověst řezníků. Na ukrajinské straně jsou nejobávanější příslušníci batalionu Azov.

Tito nacionalisté bojující nyní například v Mariupolu se otevřeně hlásí k odkazu Bandery a UPA. Od počátku své existence Azov čelí podezření, že jeho základem jsou pravicoví radikálové a neonacisté. Americká Sněmovna reprezentantů například v roce 2015 schválila dodatek k zákonu o zahraniční vojenské pomoci, v němž zakázala americkým instruktorům podílet se na výcviku příslušníků praporu Azov. Příslušníci tohoto praporu byli v dodatku označeni za neonacisty a rasisty. Dodatek byl později zrušen.

Má krátká historická exkurze se blíží k závěru. Při hodnocení každého válečného konfliktu platí, že první umírá pravda. A tak je důležité shánět informace z různých zdrojů, aby jsme nepodléhali propagandě jedné, či druhé strany. Pravda obvykle není černobílá. Má různé odstíny šedi. 

Válka na Ukrajině, stejně jako jiné války má své historické a karmické příčiny. Všichni aktéři na obou stranách podle svých postojů a projevů ponesou karmické důsledky. Nevyhnou se ani těm, kteří konflikty a národnostní nenávist podněcují ze zákulisí, aniž do něj otevřeně vstupují. Spravedlnost nakonec vždy zvítězí. 

 

 

 

Autor: Petr Bajnar | středa 6.4.2022 19:30 | karma článku: 39,96 | přečteno: 1994x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 1x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 34x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

Minulý týden uplynuly dva roky od zahájení ruské invaze na Ukrajině. Z projevů které k výročí zazněly, nejvíce vzbudil pozornost projev slovenského premiéra Roberta Fica.

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,04 | Přečteno: 77x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Rok 2024: rok zásadních změn

Rok 2024 začal. Někteří lidé jej přivítali s nadějí, že půjde o lepší rok než 2023, jiní se do budoucna dívají s obavami.

1.1.2024 v 10:18 | Karma: 0 | Přečteno: 81x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Zřiďme pro politiky speciální ZOO!

Po krátké přestávce jsem se letos vrátil k učitelskému povolání. A to víte, není to vždy snadné. Jsou žáci klidní a hodní, někteří však zlobí. Občas se stávají v hodinách i nejrůznějšími zvířátky.

31.12.2023 v 9:06 | Karma: 5,63 | Přečteno: 107x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

KOMENTÁŘ: Trumpovy trampoty s potraty. Mohly by mu prohrát volby?

28. dubna 2024

Premium Donald Trump rozjíždí prezidentskou kampaň a průzkumy říkají, že to bude souboj prsa na prsa s Joem...

U Votic se srazila tři auta, ženu záchranáři letecky transportovali do Prahy

28. dubna 2024  15:57,  aktualizováno  16:33

U Votic na Benešovsku došlo k dopravní nehodě, havarovala zde tři osobní vozidla. Podle policie měl...

V Rakousku zemřel český turista, měl nehodu při jízdě na kajaku

28. dubna 2024  14:15,  aktualizováno  16:27

Při sobotní nehodě na kajaku nedaleko rakouské obce Scheffau zemřel 36letý Čech, uvedla rakouská...

Čína dokončuje „neviditelný“ bombardér. Máme lepší, řekl Pentagon

28. dubna 2024  16:26

Číňané oznámili představení svého „neviditelného“ (stealth) bombardéru H-20. Pentagon to ale moc...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 2,68
  • Průměrná čtenost 1405x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.