Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den otevřeného nebe

30. 03. 2017 9:00:00
Náš pozemský rok je složen z 365 či 366 dní. Každý z těchto dní má svůj vlastní osudový příběh, ale i přirozený duchovní význam, který je dán jeho umístěním v roce a vyjádřen i číselnou symbolikou dne, měsíce a roku.

Každý z nás zná dny jarní a podzimní rovnodennosti, zimního a letního slunovratu, které jsou pevně dány astronomickými cykly oběhu Země kolem Slunce.

Dále s určitými dny spojujeme řadu nejrůznějších výročí. Ať již jsou to data narození významných osob, založení států či jiných významných historických mezníků.

V neposlední řadě hrají určitá data v roce velký význam v učení takřka všech církví a náboženství, během kterých slaví své duchovní svátky, ať již jsou to křesťané, židé, muslimové či buddhisté a hinduisté.

Pro mne osobně a pro náboženskou společnost, které jsem členem: Společenství Josefa Zezulky, představuje největší duchovní svátek roku právě dnešní den, který byl právem nazván dnem otevřeného nebe a který každoročně připadá na 30.březen. Je to den, ve kterém se člověk ve svých úvahách a meditacích může ze všech dní v roce nejsnadněji přiblížit Bohu a poznání životní pravdy. Je to i den, kdy se na Zemi rodí přinašeči, bytosti které znají životní pravdu, aniž by byli odkázáni na studium filozofie a náboženství tehdejší doby. Vyučují lidi životním zákonitostem, jejichž poznání dává každému z nás možnost vést mnohem smysluplnější život, než který budeme žít, pokud zůstaneme v nevědomosti bez pochopení toho, proč žijeme, odkud jsme přišli a kudy kráčíme. Učení tří židovských přinašečů: Abrahama, Mojžíše a Ježíše již bylo z velké části zapomenuto, či pozdějším vývojem pozměněno, ty ještě starší známe již převážně pouze z mytologie např. egyptské. Nicméně máme velké štěstí, že zde máme k dispozici učení prvního ze tří českých přinašečů a to v původní čisté podobě. Byl jím český filozof a léčitel Josef Zezulka, který se narodil přesně před 105 lety 30.3.1912. Během svého 80 let trvajícího života pomohl řadě lidem nejen zdravotně, ale také vytvořil filozofický systém, který svou celistvostí a komplexností nemá podle mého názoru mezi současnými filozofiemi obdobu.

To že den otevřeného nebe slavíme právě dnes, není stejně jako nic jiného v životě náhoda. Existuje tu životní rytmus, rytmus roku, ve kterém se střídají konstrukční období jara a léta s destrukčním podzimem a zimou. Právě nyní je čas počátku jara, kdy příroda ožívá po dlouhém období zimního spánku a kdy se zahajuje v přírodě nový životní cyklus. Je to čas, kdy dochází k nejhlubšímu propojení ducha a těla, duchovního světa a hmotné přírody. Již v dávných dobách byl tento den lidmi slaven. Dnešním odrazem tohoto svátku jsou velikonoce, svátky jara, které byly slaveny již dávno v předkřesťanských časech.

Tento článek píši s předstihem. V okamžiku jeho publikování budu sedět v autobuse a jako každým rokem již po dvacáté v řadě se budu se svými přáteli pomalu blížit k nejposvátnější české hoře: Řípu, místu, kde se již v dávných dobách scházeli lidé během duchovních a později i národních slavností. Zde se v poledne na vrcholu hory zúčastním duchovní slavnosti již přes dvacet let tradičně pořádanou a vedenou žákem a pověřeným pokračovatelem Josefa Zezulky Tomášem Pfeifferem.

Netěším se jen na Říp, ale i na další, převážně kulturní část programu, která se uskuteční v Praze v domě Biotronického centra sociální pomoci, během které vystoupí Panochovo kvarteto, světoznámá sopranistka Maida Hundeling, či violonchellista Jiří Bárta.

Z pohledu na kulturní program je zřejmé, že slavnost ke dni otevřeného nebe není jen uzavřenou akcí pro několik stovek úzce zaměřených lidí z ČR, členů v pořadí 38 státem registrované náboženské společnosti SJZ, ale je i akcí pro širokou veřejnost. Myslím si, že v životě bychom měli hledat především to, co nás spojuje a ne to co nás rozděluje. Není tak důležité, jakého jsme náboženského vyznání, či politického přesvědčení. Všichni jsme lidé omylní a chybující. Důležité je však, abychom své životy nasměrovali k hledání pravdy a k životu ve prospěch všech, nejen lidí, ale celé přírody.

Díky pokrokům techniky je možno obě akce na Řípu i v Praze shlédnout pro zájemce i v přímém přenosu, nebo ze záznamu již po několikáté na internetové televizi Biovid TV.

Autor: Petr Bajnar | čtvrtek 30.3.2017 9:00 | karma článku: 13.08 | přečteno: 240x

Další články blogera

Petr Bajnar

Malá předvolební úvaha

Komu dát hlas v blížících se volbách? Tuto otázku si jistě klade v těchto hodinách a dnech řada občanů ČR.

18.10.2017 v 18:07 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 356 | Diskuse

Petr Bajnar

Zápisky z cesty po Řecku II.

I antický starověk měl stejně, jako měl a má nejen křesťanský svět své náboženské poutě a poutní místa. K těm nejvýznamnějším v Řecku patřila pouť do Epidaura, kterou každoročně podnikalo tisíce Řeků.

24.9.2017 v 13:00 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 368 | Diskuse

Petr Bajnar

Zápisky z cesty po Řecku I.

Zemi, kterou jsem si letos vybral, jako cíl dovolené se stalo Řecko, které je považováno za kolébku naší evropské civilizace.

23.9.2017 v 14:44 | Karma článku: 14.49 | Přečteno: 458 | Diskuse

Petr Bajnar

Cesta do mysli korejského diktátora

Jedním z krizových momentů nejen tohoto roku je bezesporu situace kolem Severní Koreje, ve které stále vládne tuhý komunisticko-nacionalistický režim.

4.9.2017 v 18:37 | Karma článku: 15.68 | Přečteno: 577 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Čeští vlastenci jsou ubožáci

Lidi, neblázněte, nehažte po mně šutry! Nemůžu za to, že se u nás stal pojem vlastenectví synonymem pro tu největší ubohost. To opravdu není moje vina. Nebo snad taky čtete „Vlastenecké noviny"? Tak to jo, tak to si hoďte!

19.10.2017 v 16:53 | Karma článku: 6.97 | Přečteno: 303 | Diskuse

Daniel Paulus

Yamas - zapomenutý pilíř jógy

Jak aktuální může být v dnešní době kodex základních lidských hodnot či chování, který má tisíciletou historii?

19.10.2017 v 16:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 561 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 437 |

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 12. - Přístup ke žlabu

Klíčová slova čtvrtečního předvolebního blogu: sobota, viděti, smutný, oči, dozvěděli se, který, žlab.

19.10.2017 v 14:08 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 264 | Diskuse
Počet článků 368 Celková karma 12.11 Průměrná čtenost 1484

Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.