Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zločin a trest

14. 04. 2017 8:32:42
Je Velký pátek. Den kdy si křesťanský svět připomíná jeden z mnoha zločinů, které se staly v historii lidstva.

Tím zločinem byla justiční vražda, kterou byl sprovozen ze světa ještě poměrně mladý muž, ve své době takřka neznámý židovský kazatel Ježíš z Nazaretu.

Dodnes existuje z mého pohledu absurdní názor, že Ježíš nás svou smrtí vykoupil z hříchu. Vidím to přesně naopak. Ježíšovo křivé obvinění, zinscenovaný soud, brutální mučení ze strany římských vojáků a následné přibití na kříž považuji za velkou černou kaňku visící nad celým lidstvem. Ježíš se dobrovolně z vysokých sfér života zrodil do lidského osudu, aby nám pomohl v našem vývoji a my lidé se mu pak za to odměníme tím, že jej zabijeme.

Na první pohled by se zdálo, že hlavní vinu na jeho smrti nese ten, kdo podepsal rozsudek smrti, tedy Pilát Pontský, římský správce tehdejší Judey. Není tomu tak. Pilát se snažil, seč mohl odsouzení Ježíše zabránit a dokonce s ním i sympatizoval. Nakonec byl k osudovému verdiktu donucen. Kdyby tak neučinil, čelil by pravděpodobně obvinění, že svým konáním je příčinou rozvratu v této římské provincii.

Největší vinu nesou ti, kteří na Piláta nejvíce naléhali. Tedy skupina židovských velekněží, kteří v něm viděli nežádoucí konkurenci. Prostotou a zároveň i moudrostí svých slov je totiž usvědčoval z pokrytectví, falešnosti a nevědomosti, čímž ohrožoval jejich autoritu před prostým lidem.

Významný díl viny na tomto zločinu pak nesou i ti, kteří jej podpořili verbálně tím, že na náměstí před Pilátem křičeli „Ukřižuj ho“, nebo prostě jen s rozsudkem smrti souhlasili a tak jej podpořili svým přáním, myšlenkou.

I ve světské spravedlnosti existuje zásada, že každý zločin by měl být potrestán. Obdobná zásada existuje i ve sféře náboženství, kde soudcem lidských činů již není omylný člověk, ale neomylný Bůh. Někteří křesťané se domnívají, že za velké zločiny hříšníkovi náleží trest v podobě věčného pobytu v pekle. Zásadně s takovou představou nesouhlasím. Každá sebevětší vina člověka je přece konečná a tak i každý trest musí být vždy časově omezen. Zároveň se mi zdá, že slovo trest je poněkud zavádějící. Lepší by bylo užívat slovního spojení karmická či „osudová výchova“.

Člověk, který hřeší a páchá zločiny, tak nečiní zpravidla proto, že by byl vášnivý obhájce zla, ale protože je nevědomý a nedokonalý. Nemá dosud rozvinuty některé lidské vlastnosti, které teprve dělají ze zvířete rodu Homo skutečného člověka, nebo je má prostě poněkud pokroucené a deformované. Například mu chybí empatie, má sklon podléhat manipulaci, je příliš ješitný, či má jinou charakterovou vadu. V čem by tu pomohl trest v podobě věčného pekla? Není logičtější to, aby daný člověk dostal možnost se znovu zrodit a své chyby odčinit. Není logičtější jej poslat zpět na Zemi do osudu, ve kterém budou přesně ty životní podmínky a události, které budou napomáhat jeho vnitřní změně k lepšímu?

Lidé, kteří jásali nad smrtí Ježíše, tak činili především proto, že v Ježíšovi viděli služebníka ďábla a škůdce vlastního národa. Nepřemýšleli a tak snadno podlehli manipulaci ze strany velekněží, kteří jím tvrdili, že Ježíš je nebezpečný podvodník, který používá svých zázračných schopností jen k oklamání veřejnosti.

Jak asi mohly vypadat další životy těchto lidí, kteří tehdy jásali nad Ježíšovou popravou? Za posledních 2000 let tu máme řadu historických příběhů týkajících se osob či celých etnik, které byly nespravedlivě obviňovány tu z čarodějnictví, vražd křesťanských panen, spiknutí proti civilizovanému světu a dalších zločinů proti lidskosti. Viděli jsme, jak oběti těchto zločinů museli čelit posměškům, pomluvám, týrání a vraždám ze strany těch, kteří také uvěřili, podobně jako Ježíšovi odpůrci, že svými ohavnými činy očišťují Zemi před zlem.

Jinými slovy viděli jsme a stále vidíme osudovou výchovu těch, kteří prožívají na sobě to, co v minulosti způsobovali jiným tak dlouho, dokud nepochopí to, co bylo základní podstatou Ježíšova učení, že všichni a to nejen lidé, ale i zvířata jsou ve skutečnosti bratry a sestrami.

Ježíšův soudní proces byl jen jednou z mnoha nespravedlností, ve kterých hrály klíčovou roli intriky a manipulace, vykreslující obviněného jako největšího zloducha pod Sluncem. Jak často, i v moderní době jsme svědky propagandy, která nám tvrdí, že daný jedinec, skupina osob či celý stát je ztělesněním nejhoršího zla na zemi proto, abychom souhlasili s něčím, čeho bychom se jinak vnitřně štítili, jako věci hnusné a odporné. Proto by jsme si měli dát velký pozor, než třeba jen myšlenkou podpoříme to, co se dnes běžně označuje jako humanitární bombardování, neboť i tím na této, ve skutečnosti zpravidla vždy mocenskými zájmy motivované válce, získáváme určitý díl viny.

Od Ježíšovy doby uplynulo již dva tisíce let. Zastávám názor, že v minulém století se do českého národa zrodil další z přinašečů, kteří se rodí na Zemi pravidelně co 2000 let, aby lidem dali čisté duchovní učení. I on byl během svého života komunisty v roce 1948 zatčen za odbojovou činnost pro Západ a veden k popravišti. Popraven však na rozdíl od Ježíše již naštěstí nebyl, pouze mu znepříjemňovala život STB a tehdejší státní moc. Působil celý svůj život do značné míry v utajení, protože jen tak mohl naplnit své poslání. Kdyby byl prozrazen, nejspíš by byl také zabit, nebo by zemřel někde ve vězení. Když se jej jeden indický jogín vydal na počátku sedmdesátých let minulého století do Čech hledat, ztratil zde svou jasnovidnou schopnost a nenašel ho. Přinašeč zde zanechal komplexní životní filozofii Bytí, která je k dispozici každému zájemci. Vede člověka k aktivní duchovní cestě, která je jedinou alternativou bolestného vývoje v podobě tvrdé karmické výchovy.

Autor: Petr Bajnar | pátek 14.4.2017 8:32 | karma článku: 15.41 | přečteno: 404x

Další články blogera

Petr Bajnar

Malá předvolební úvaha

Komu dát hlas v blížících se volbách? Tuto otázku si jistě klade v těchto hodinách a dnech řada občanů ČR.

18.10.2017 v 18:07 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 356 | Diskuse

Petr Bajnar

Zápisky z cesty po Řecku II.

I antický starověk měl stejně, jako měl a má nejen křesťanský svět své náboženské poutě a poutní místa. K těm nejvýznamnějším v Řecku patřila pouť do Epidaura, kterou každoročně podnikalo tisíce Řeků.

24.9.2017 v 13:00 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 368 | Diskuse

Petr Bajnar

Zápisky z cesty po Řecku I.

Zemi, kterou jsem si letos vybral, jako cíl dovolené se stalo Řecko, které je považováno za kolébku naší evropské civilizace.

23.9.2017 v 14:44 | Karma článku: 14.49 | Přečteno: 458 | Diskuse

Petr Bajnar

Cesta do mysli korejského diktátora

Jedním z krizových momentů nejen tohoto roku je bezesporu situace kolem Severní Koreje, ve které stále vládne tuhý komunisticko-nacionalistický režim.

4.9.2017 v 18:37 | Karma článku: 15.68 | Přečteno: 577 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Čeští vlastenci jsou ubožáci

Lidi, neblázněte, nehažte po mně šutry! Nemůžu za to, že se u nás stal pojem vlastenectví synonymem pro tu největší ubohost. To opravdu není moje vina. Nebo snad taky čtete „Vlastenecké noviny"? Tak to jo, tak to si hoďte!

19.10.2017 v 16:53 | Karma článku: 6.97 | Přečteno: 266 | Diskuse

Daniel Paulus

Yamas - zapomenutý pilíř jógy

Jak aktuální může být v dnešní době kodex základních lidských hodnot či chování, který má tisíciletou historii?

19.10.2017 v 16:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 555 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 433 |

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 12. - Přístup ke žlabu

Klíčová slova čtvrtečního předvolebního blogu: sobota, viděti, smutný, oči, dozvěděli se, který, žlab.

19.10.2017 v 14:08 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 260 | Diskuse
Počet článků 368 Celková karma 12.11 Průměrná čtenost 1484

Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.