Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo vládne USA?

18. 04. 2017 12:27:58
Americký prezident Donald Trump ve svém inauguračním projevu ohlásil začátek konce vlády dosavadního politického a ekonomického establishmentu ve Spojených státech.

Tři měsíce od jeho nástupu do funkce je vše jinak. Establishment již není Trumpovým protivníkem, ale stává se postupně jeho spojencem. Důvody mohou být dva. Trump si mohl uvědomit, že v zápase s ním zkrátka nemá šanci a tak ustoupil. Nebo naopak boj proti washingtonskému establishmentu byla jen předvolební hra, kterou na svou stranu chtěl získat voliče nespokojené se stavem americké politiky a společnosti.

Mnozí si kladou otázku, kdo tvoří onen establishment, který bez ohledu kdo je momentálně prezidentem, drží v USA skutečnou moc? Bezesporu jeho součástí jsou nesmírně bohatí finančníci, mezi nimi zvlášť významný rod, který zbohatl na obchodech s ropou, rod Rockefellerů. Jistě jste zaznamenali zprávu o tom, že dosud nejstarší příslušník rodu David Rockefeller letos zemřel ve věku 101 let. Byl označován jako úspěšný bankéř a velký filantrop. Významná byla i jeho politická aktivita. Byl poradcem několika republikánských a demokratických prezidentů, ministra zahraničí Kissingera a šéfů CIA. Stal u zrodu organizací, ve kterých se scházejí pravidelně čelní světoví politici a příslušníci byznysu jako je skupina Bilderberg nebo Trilaterální komise.

Za tyto své aktivity pochopitelně čelil i řadě obvinění, že je součástí celosvětového spiknutí s cílem nastolení Nového světového řádu, totalitní světovlády, spojující prvky kapitalismu a socialismu, spojeného s podstatnou redukcí moci národních vlád ve prospěch globálních mocenských institucí. Na tyto výtky reagoval David Rockefeller ve své autobiografii vydané v roce 2003 slovy:

„Někteří věří, že jsme součástí spiknutí proti zájmům USA, nazývají mě a členy mojí rodiny ,internacionalisty’, kteří spolupracují s dalšími na vytvoření jedné integrované globální politické a ekonomické struktury – jednoho světa, chcete-li. Pokud by toto byla moje vina, tak jsem vinen a jsem na to hrdý.“

Dalším zajímavým vyjádřením muže, o kterém deník New York Times napsal, že „šířil zvuk amerického kapitalismu ve světě“, jsou jeho postřehy po návštěvě Číny v roce 1973 uveřejněné ve stejnojmenném deníku.

„Velký dojmem na vás okamžitě zapůsobí jejich smysl pro národní harmonii... Ať už byla cena za čínskou revoluci jakákoli, lze jednoznačně říci, že uspěla... posílila v lidu morálku a vědomí sounáležitosti. Všeobecný společenský a hospodářský pokrok je také nepřehlédnutelný, a to díky společně sdílené ideologii. Sociální experiment pod vedením předsedy Maa patří k těm nejdůležitějším a nejúspěšnějším v lidských dějinách“.

Opusťme rodinu Rockefellerů a podívejme se ještě na myšlenky jednoho z vlivných postav amerického establishmentu Zbigniewa Brzezinského, dlouhodobě považovaného vedle Kissingera za šedou eminenci americké zahraniční politiky. V roce 1997 publikoval knihu Velká šachovnice, která představuje jakousi příručku, ze které vychází ideologie amerických neokonzervatistů a principy americké zahraniční politiky, ať již jsou u moci demokraté či republikáni. Spojené státy jsou v ní líčeny jako země, která díky nejsilnější armádě, ekonomice a měně je předurčena k roli globálního hegemona. K dosažení tohoto cíle je klíčové především ovládnutí Euroasie. Brzezinsky píše:

„To, jak Amerika „zvládne“ Euroasii, je kriticky důležité... Mocnost, která ovládá Euroasii, by vládla třemi nejpokročilejšími a ekonomicky nejproduktivnějšími oblastmi. Pouhý letmý pohled na mapu též napovídá, že nadvláda nad Euroasií by téměř automaticky s sebou nesla za následek podřízenost Afriky, což by Západní polokouli a Oceánii stavělo na místo geopoliticky okrajové části tohoto centrálního světového nadsvětadílu. Okolo 75 % světové populace žije v Euroasii a taktéž je tam většina světového fyzického bohatství, jak v jeho podnicích tak pod povrchem její půdy. Euroasie čítá 60 % světového HDP a okolo 3/4 známých světových energetických rezerv.“

Nutno podotknout, že Zbigniew Brzezinski svůj názor v posledních letech poněkud změnil. Jako realista si uvědomil, že již nežijeme v unipolárním světě, kdy Jelcinovo Rusko bylo na kolenou a Čína ještě nedosahovala dnešní ekonomické moci. Jsme naopak ve světě multipolárním, kdy se světové problémy nedají řešit bez zohlednění Ruska, Číny a dalších zemí. Zkrátka USA k podrobení světa nemá již dost síly a tak Brzezinsky doporučuje změnu geopolitické strategie z vojenské dominance na rozvíjení obchodu hlavně s ekonomicky se rychle rozvíjejícím asijským regionem. Brzezinsky píše

"Vzhledem k tomu, že éra jejich globální dominance končí, musí Spojené státy převzít vedení procesu restrukturalizace globální architektury moci. Pět základních pravd, týkajících se vznikající redistribuce globální politické moci a násilného politického probouzení na Středním Východě, signalizuje nástup nové globální restrukturalizace. První z těchto pravd je ta, že Spojené státy jsou z politického, ekonomického a vojenského hlediska stále nejmocnějším subjektem světa, ale vzhledem ke komplexním geopolitickým změnám regionální rovnováhy už nejsou globálně imperiální velmocí...

Jedním z nejdůležitějších úkolů amerického státnictví v příští dekádě proto bude zacílení na podstatně zvýšené investice – diplomatické, ekonomické, strategické a jiné – v asijsko-pacifické oblasti... Otevřené trhy v Asii nabízejí Spojeným státům bezprecedentní příležitosti k investicím, obchodu a přístupu k nejmodernějším technologiím... Americké firmy (se potřebují) napojit na obrovskou a rostoucí spotřebitelskou základnu Asie...

Tato oblast už teď vytváří více než polovinu globální produkce a téměř polovinu světového obchodu."

Lze jen doufat, že prezident Donald Trump a američtí generálové si tato fakta uvědomují a nepodlehnou dalším pokušení demonstrací americké vojenské síly bez zohlednění názorů jiných klíčových zemí a RB OSN. Za jistých okolností by to mohlo mít fatální důsledky pro svět i samotnou Ameriku.

Autor: Petr Bajnar | úterý 18.4.2017 12:27 | karma článku: 25.01 | přečteno: 1183x

Další články blogera

Petr Bajnar

Malá předvolební úvaha

Komu dát hlas v blížících se volbách? Tuto otázku si jistě klade v těchto hodinách a dnech řada občanů ČR.

18.10.2017 v 18:07 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 356 | Diskuse

Petr Bajnar

Zápisky z cesty po Řecku II.

I antický starověk měl stejně, jako měl a má nejen křesťanský svět své náboženské poutě a poutní místa. K těm nejvýznamnějším v Řecku patřila pouť do Epidaura, kterou každoročně podnikalo tisíce Řeků.

24.9.2017 v 13:00 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 368 | Diskuse

Petr Bajnar

Zápisky z cesty po Řecku I.

Zemi, kterou jsem si letos vybral, jako cíl dovolené se stalo Řecko, které je považováno za kolébku naší evropské civilizace.

23.9.2017 v 14:44 | Karma článku: 14.49 | Přečteno: 458 | Diskuse

Petr Bajnar

Cesta do mysli korejského diktátora

Jedním z krizových momentů nejen tohoto roku je bezesporu situace kolem Severní Koreje, ve které stále vládne tuhý komunisticko-nacionalistický režim.

4.9.2017 v 18:37 | Karma článku: 15.68 | Přečteno: 577 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Čeští vlastenci jsou ubožáci

Lidi, neblázněte, nehažte po mně šutry! Nemůžu za to, že se u nás stal pojem vlastenectví synonymem pro tu největší ubohost. To opravdu není moje vina. Nebo snad taky čtete „Vlastenecké noviny"? Tak to jo, tak to si hoďte!

19.10.2017 v 16:53 | Karma článku: 6.97 | Přečteno: 266 | Diskuse

Daniel Paulus

Yamas - zapomenutý pilíř jógy

Jak aktuální může být v dnešní době kodex základních lidských hodnot či chování, který má tisíciletou historii?

19.10.2017 v 16:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 555 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 433 |

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 12. - Přístup ke žlabu

Klíčová slova čtvrtečního předvolebního blogu: sobota, viděti, smutný, oči, dozvěděli se, který, žlab.

19.10.2017 v 14:08 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 260 | Diskuse
Počet článků 368 Celková karma 12.11 Průměrná čtenost 1484

Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.