Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O nové vlně socialismu v Evropě

12. 06. 2017 15:55:01
Úspěch ještě nedávno velmi podceňovaných silně levicově orientovaných britských labouristů v parlamentních volbách rozpoutal diskuzi o nové vlně nadšení pro socialistické myšlenky v západním světě hlavně mezi mladými lidmi.

Považuji tento trend za logický a pochopitelný. Podíváme-li se na současnou podobu kapitalismu, nemůžeme si nevšimnout, že i přes technologický pokrok stále vzrůstá majetková nerovnost mezi úzkou vrstvou bohatých a chudší části společností. Finanční zisk se stává měřítkem takřka všeho co v životě konáme. Vojenské intervence a drancování přírodních zdrojů zemí třetího světa nadnárodními koncerny jsou rovněž smutnou součástí i světa moderního kapitalismu.

V západní společnosti, která tak nemá součástí své historické paměti excesy reálného socialismu je přirozené, že sílí podpora socialistických myšlenek, ve kterých vidí významná část převážně mladé generace způsob řešení společenských problémů dneška.

Jinak je to u nás. U české mládeže a v řadách intelektuálů na rozdíl od Západu převažují v současnosti pravicové názory. Levice se těší podpoře spíše u starších lidí a méně vzdělané populace. Příčinou je jistě ona přes 40 let trvající zkušenost, která způsobuje, že význačná část českého národa se dívá na jakoukoliv podobu socialistických myšlenek s nedůvěrou. Ale nejen ona. Roli hraje mediální manipulace v podobě kterou na západ od našich hranic nenajdeme a která cílí hlavně na mladé a formálně vzdělanější voliče. Podsouvá lidem představu, že být pravicový je synonymem úspěšnosti, schopností a vzdělanosti, zatímco s levicovostí je spojena neschopnost, životní neúspěch, nevzdělanost a hloupost. A v neposlední řadě svůj význam má i velká nezaměstnanost mezi mladými vysokoškoláky na Západě, kteří hledají kvalifikovanou práci obtížněji než u nás.

Domnívám se, že ve sporu dvou koncepcí, zastánců socialismu i kapitalismu mají svůj díl pravdy obě strany. Na jedné straně direktivní zavedení socialistických myšlenek přinese vždy jen zklamání a deziluzi. Na straně druhé světlou perspektivu nemá ani dosavadní podoba kapitalismu. Zkrátka a dobře bez principů solidarity a většího přerozdělování části zisků ze strany bohatých k chudým se neobejdeme, pokud budeme chtít do budoucna zajistit sociální smír. Správné fungování takového systému je však vázáno na dvě podmínky. Tou první je dobrovolnost ze strany většiny opravdu bohatých lidí a firem, na základě které se vzdají části svých příjmu, respektive je investovat za veřejně prospěšným účelem. Tou druhou je zase odpovědnost ze strany většiny chudých příjemců, kteří nebudou solidární systém zneužívat ke svému prospěchu. Jinými slovy přehodnocení filozofie společnosti, která je dnes silně dostředivá, zaměřená převážně na osobní prospěch, místo prospěchu celku.

Přiznám se, že jsem měl z úspěchu britských labouristů v britských volbách radost, i když jistě by se našly body, ve kterých bych měl ze socialisty odlišný názor. Líbí se mi, že na rozdíl od dob fakticky válečného zločince Tonyho Blaira je současná politika Labour party kritická například k členství Británie v NATO a vidí příčinu islámského terorismu mimo jiné ve vojenských intervencích Británie v zemích blízkého Východu. Líbí se mi také, že její předseda Jeremy Corbyn je dlouholetým vegetariánem. Domnívám se totiž, že pokud má být jakákoliv socialistická politika skutečně autentická, neměla by být jen o lidské solidaritě, ale i o vzájemné solidaritě lidí, zvířat a celé živé přírody. Reálný socialismus minulosti neuspěl především proto, že i přes hlásání odstředivých a altruistických idejí, v mnohém převzal dosavadní dostředivý egoistický způsob myšlení nadřazenosti člověka nad přírodou.

Naše planeta se nyní nachází na rozhraní dvou ér. Končí 6000 let trvající dostředivý věk a začíná věk odstředivý. Záliba mladých na Západě v socialistických myšlenkách tak nemusí být jen módním trendem, ale také jeden z projevů nástupu ducha nové doby, která v příštích desetiletích plně převezme vládu nad Zemi. Z tohoto faktu plyne reálná naděje, že po řadě peripetií a zvratů se nakonec přerod od egoistického kapitalismu ve skutečně solidární funkční společenský systém podaří. Termín "Mileniálové", který byl pro novou generaci lidí na Západě použit v článku na idnes.cz je v této souvislosti docela příhodný. Již po staletí je příchod nového věku prorokován na dobu po roce 2000 a generace dnešních mladých, ve které se vyskytuje vyšší procento lidí empatických, se smyslem pro spravedlnost než tomu bylo u starších generací bude mít možnost začít budovat základy této nové společnosti.

Zdroje:

Mileniálové na Západě mašírují doleva, uhranuli je veteráni socialismu

Autor: Petr Bajnar | pondělí 12.6.2017 15:55 | karma článku: 14.67 | přečteno: 1020x

Další články blogera

Petr Bajnar

Malá předvolební úvaha

Komu dát hlas v blížících se volbách? Tuto otázku si jistě klade v těchto hodinách a dnech řada občanů ČR.

18.10.2017 v 18:07 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 356 | Diskuse

Petr Bajnar

Zápisky z cesty po Řecku II.

I antický starověk měl stejně, jako měl a má nejen křesťanský svět své náboženské poutě a poutní místa. K těm nejvýznamnějším v Řecku patřila pouť do Epidaura, kterou každoročně podnikalo tisíce Řeků.

24.9.2017 v 13:00 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 368 | Diskuse

Petr Bajnar

Zápisky z cesty po Řecku I.

Zemi, kterou jsem si letos vybral, jako cíl dovolené se stalo Řecko, které je považováno za kolébku naší evropské civilizace.

23.9.2017 v 14:44 | Karma článku: 14.49 | Přečteno: 458 | Diskuse

Petr Bajnar

Cesta do mysli korejského diktátora

Jedním z krizových momentů nejen tohoto roku je bezesporu situace kolem Severní Koreje, ve které stále vládne tuhý komunisticko-nacionalistický režim.

4.9.2017 v 18:37 | Karma článku: 15.68 | Přečteno: 577 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Čeští vlastenci jsou ubožáci

Lidi, neblázněte, nehažte po mně šutry! Nemůžu za to, že se u nás stal pojem vlastenectví synonymem pro tu největší ubohost. To opravdu není moje vina. Nebo snad taky čtete „Vlastenecké noviny"? Tak to jo, tak to si hoďte!

19.10.2017 v 16:53 | Karma článku: 6.97 | Přečteno: 266 | Diskuse

Daniel Paulus

Yamas - zapomenutý pilíř jógy

Jak aktuální může být v dnešní době kodex základních lidských hodnot či chování, který má tisíciletou historii?

19.10.2017 v 16:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 555 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 433 |

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 12. - Přístup ke žlabu

Klíčová slova čtvrtečního předvolebního blogu: sobota, viděti, smutný, oči, dozvěděli se, který, žlab.

19.10.2017 v 14:08 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 260 | Diskuse
Počet článků 368 Celková karma 12.11 Průměrná čtenost 1484

Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.