Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O černých dírách a velkém třesku, singularitě a nekonečnu

Co by asi uviděl odvážný astronaut uvnitř černé díry, kdyby ho gravitace nerozdrtila? Co bylo před velkým třeskem a jak bude vypadat konec našeho vesmíru? To jsou témata které vzrušují nejen vědce na poli fyziky a astronomie, ale také řadu lidí kteří se o vědu a poznání světa zajímají.

vesmírz internetu

Již od dětství tato témata zajímala i mně. Vzpomínám si, že jsem chodil teprve do třetí třídy, když jsem dostal na vánoce svojí první knihu o Vesmíru. Napsal jí popularizátor astronomie Jiří Grygar. Jmenovala se Sejdeme se v nekonečnu a poprvé jsem se v ní dočetl o černých dírách i velkém třesku. Od této doby jsem nejednu chvíli života věnoval přemýšlení o těchto tématech.

 

Černé díry

Bylo to již na konci 18.stol. kdy anglického geologa Michella napadlo, že ve vesmíru by mohla existovat hvězda tak těžká, že z jejího povrchu  nedokáže uniknout ani světlo. Z této myšlenky vznikla ve 20 stol. hypotéza o posledním vývojovém stádiu hmotných hvězd u nichž, po ukončení termonukleární reakce v nitru hvězdy,  již nic nedokáže zabránit gravitačnímu kolapsu vlastní hvězdné hmoty. Objekt dostal název černá díra a začal být astronomy intenzivně hledán. I když nemůže být spatřen přímo, může být prozrazen gravitací. A to se také stalo. Byly pozorovány hvězdy, které obíhají kolem zdánlivě ničeho. Tím se teorie černých děr stala fakticky prokázanou. Dnes předpokládáme přítomnost velmi hmotných černých děr v centrech velkých galaxií. Některé z nich tzv. kvasary patří k nejsvítivějším objektům ve vesmíru díky obrovské energie, kterou vyzařuje hmota řítící se do supermasivní černé díry nacházející se ve středu těchto objektů.

Černá díra se ihned dostala pod paškál fyzikálních teoretiků. Klasická teorie gravitace vypočetla poloměr sféry tzv. horizont události za kterou již se nedá z obětí černé díry dostat, protože by k tomu musela být vyvinuta nadsvětelná rychlost ( u našeho slunce by to byly cca 4km kdyby se stalo černou dírou ). Obecná teorie relativity popsala objekt jako zdroj extrémní gravitace, která výrazně zakřivuje  prostor  a zpomaluje rychlost toku času ve svém okolí. Později  britský fyzik Hawking zjistil, že díky kvantovému tunelovému jevu se přece jen část hmoty z černé díry dostane a samotná černá díra se za velmi dlouhý čas nakonec sama vypaří.

Extrémní poměry udělaly z černé díry vítaný objekt, kde se projevují efekty tzv. kvantové gravitace- spojení OTR popisující svět velkých kosmických rozměrů a kvantové mechaniky popisující mikrosvět částic a atomů. Černou díru lze chápat také jako gravitační čočku, která díky kontrakci prostorových rozměrů vlivem silné gravitace propojuje náš vesmír z našeho omezeného lidského pohledu s nižším vesmírem, jehož hvězdné systémy představují atomy našeho vesmíru. Nabízí se tak využití černé díry  pro odvážného cestovatele jako tunelu do jiného vesmíru. Cesta by ale nebyla bez rizika a to i kdyby se podařilo najít způsob, jak eliminovat destruktivní vliv gravitace na astronauta a kosmickou loď a vyhnout se stavu singularity ve středu černé díry (pozn. o singularitě v další části článku ). Domnívám se totiž, že velmi silná gravitace může narušit časoprostorové  kontinuum v nitru či okolí černé díry do té míry, že se zde začnou spontánně vytvářet stabilní či nestabilní červí díry, které mohou ohrozit plánovaný cíl cesty. Kosmická loď se může začít chovat  jako částice v mikrosvětě, tak jak je popisován kvantový  tunelový jev. Začne spontánně přeskakovat do různých míst či časů v časoprostoru. Dnes možnost cestování časem s využitím černých děr připouštějí i některé teoretické práce založené na řešení složitých rovnic Einsteinovy OTR.

Vznik černé díry je spojen ještě s jedním zajímavým jevem. Na povrchu hroutící se hvězdy vlivem gravitace jejíž intenzita se postupně blíží  nekonečnu se téměř zastavuje tok času. Díky tomu se z pohledu vnějšího pozorovatele doba hroucení hvězdy blíží nekonečnu, i když z hlediska výpočtu je to pouhý okamžik. Tento projev relativity času a prostoru může mít zajímavé důsledky v hlubším chápání významů černých děr v životě vesmírů.

 

 

 

Velký třesk

Myšlenka velkého třesku, jako žhavého počátku vesmíru vznikla po objevu rozpínání vesmíru v polovině 20.stol zásluhou amerického fyzika Gamowa. Jako důkaz pravdivost teorie je astrofyziky  považován hlavně objev zbytkového tzv. reliktního záření o teplotě  2,7 K který naznačuje, že vesmír byl kdysi velice horký.

Stejně jako černá díra i velký třesk se stal doménou obecné teorie relativity a kvantové teorie, které jediné ze současných oborů jsou alespoň částečně schopny popsat extrémní stavy, které na počátku vesmíru panovaly. Předpokládá se, že vesmír byl v prvních okamžicích existence tvořen směsí částic kvarků, elektronů, neutrin, fotonů atd. Za tohoto stavu se předpokládá existence pouze jediné síly z které jak se energie vesmíru snižovala oddělila postupně síla gravitační, tzv. silná interakce  a nakonec slabá a elektromagnetická interakce. Kvarky se spojily v protony a neutrony. Protony, neutrony a elektrony později vytvořily atomy. Z plynné kosmické hmoty se postupně vytvořily galaxie složené z hvězd, jejich oběžnic a mezihvězdné hmoty.

Podle některých současných vědeckých teorií se bude vesmír rozpínat trvale. Podle jiných za velkou dobu se rozpínání změní ve smršťování a vesmír zanikne v tzv. velkém krachu- opaku velkého třesku, který je vlastně i gigantickou obdobou zhroucení hmoty hvězdy do černé díry.

 

 

Singularita a nekonečno

 

To co je pro teoretiky zkoumající černé díry a velký třesk největším oříškem je existence tzv. singularity. Fyzika popisuje singularitu jako stav nekonečně velké hustoty hmoty v nekonečně malém prostoru. Podle stávajících výpočtů by v takovém stavu měla skončit původní hvězdná hmota zhroucená v černé díře. Zároveň by to měl být i stav hmoty v čase nula velkého třesku.

Je to stav tak extrémní, že zde veškeré fyzikální teorie a popisy selhávají. Řadu teoretiků to vedlo a vede k intenzivní snaze o nalezení způsobu, jak se v popisu vesmíru tomuto stavu vyhnout.

Pokud bych měl říci svůj osobní názor, domnívám se, že singularita ve vesmíru skutečně existuje. Pochopení tohoto jevu v plnosti je  pro náš mozek pravděpodobně nemožné, jsme ještě příliš nedokonalí tvorové. Alespoň se tomuto stavu ve své fantazii pokusím trošku přiblížit. Představuji si hypotetického fiktivního cestovatele, který se rozhodne singularitu prozkoumat. Možná bude očekávat, že spatří superhustou kuličku uvnitř černé díry, ale ve skutečnosti nespatří nic. Naopak najednou si překvapen uvědomí, že se nachází ve stavu nekonečné prázdnoty ve které po husté hmotě není ani památky a ve které se doslova zastavil čas. Uvědomí si, že se nachází ve světě čtvrtého rozměru, kde jsou propojeny všechny události,  místa a časy vesmíru, která kdy byly a budou včetně okamžiku vzniku a zániku celého vesmíru. Uvědomí si přitom dokonalý řád, který vládne v celém universu. Řád díky kterému vše souvisí se vším. Každá událost má svůj smysl, svou příčinu i důsledek, které jsou nějak propojené s celým celkem Bytí. Spatří svět jako obří živý organismus a člověka jako jednu z buněk tohoto organismu. Uvidí jak kosmická hmota v černé díře vlivem nepředstavitelně silných dostředivých gravitačních sil mizí spolu s celým časoprostorem a vesmírem, aby se zase vynořila a obrovskou odstředivou silou rozprchla v podobě gigantické exploze velkého třesku na počátku nového časoprostoru, nového vesmíru. Tak si uvědomí věčný koloběh světa, koloběh vzniku a zániku který se projevuje všude v přírodě od života nepatrné buňky, samotného člověka až po život celého vesmírného celku.Pochopí, že za vším je věčné a nekonečné Bytí, které nazvali lidé slovem Bůh, Absolutno či Podstata.

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Bajnar | neděle 6.5.2012 11:17 | karma článku: 25,32 | přečteno: 5542x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 35x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

Minulý týden uplynuly dva roky od zahájení ruské invaze na Ukrajině. Z projevů které k výročí zazněly, nejvíce vzbudil pozornost projev slovenského premiéra Roberta Fica.

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,08 | Přečteno: 79x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Rok 2024: rok zásadních změn

Rok 2024 začal. Někteří lidé jej přivítali s nadějí, že půjde o lepší rok než 2023, jiní se do budoucna dívají s obavami.

1.1.2024 v 10:18 | Karma: 0 | Přečteno: 83x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Zřiďme pro politiky speciální ZOO!

Po krátké přestávce jsem se letos vrátil k učitelskému povolání. A to víte, není to vždy snadné. Jsou žáci klidní a hodní, někteří však zlobí. Občas se stávají v hodinách i nejrůznějšími zvířátky.

31.12.2023 v 9:06 | Karma: 5,63 | Přečteno: 107x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

V Belgorodu se zhroutil obytný dům, podle úřadů po ukrajinském útoku

12. května 2024  11:48

Sledujeme online V ruském Belgorodu se částečně zhroutila vícepodlažní obytná panelová budova. Nejméně sedm lidí...

Česká televize odvysílá před eurovolbami i debatu evropských lídrů

12. května 2024

I Česká televize nabídne divákům před volbami do Evropského parlamentu předvolební debaty lídrů...

Hrad začal platit cesty prezidenta. Za Zemana je celé musely financovat kraje

12. května 2024

Premium Když prezident přijede do krajů, nemá kolem toho být obrovská pompa, která stojí nejen hodně...

Pomohli její zemi bránit proti Japoncům. Filipínka teď o Češích vydává knihu

12. května 2024

Premium Měli to být spojenci nepřítele, ale namísto toho čtrnáct statečných Čechů nasadilo život, aby...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 2,69
  • Průměrná čtenost 1405x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.