Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Z dějin světa islámu IV.

V okamžiku kdy srbský student Gavrilo Princip v bosenském Sarajevu smrtelně zranil rakouského následníka trůnu sotva někdo tušil, jak tato událost ve svém důsledku zásadně změní nejen dějiny Evropy, ale dokonce i Blízkého východu.

První světová válka a Blízký východ

V první světové válce se proti sobě stanul blok evropských mocností. Na jedné straně koalice Dohody tvořená Anglií, Francií a Ruskem. Na druhé straně země bývalého Trojspolku: Německo a Rakousko ke kterému se připojilo i Turecko.

Oba mocenské bloky usilovaly o získání podpory muslimů Blízkého východu nejrůznějšími sliby. Úspěšnější byly státy Dohody. Britskému důstojníkovi a arabistovi Thomasu Edwardu Lawrencovi se podařilo sjednotit blízkovýchodní Araby v boji proti Turecku a přispět tak k osvobození arabského území od turecké nadvlády a porážce Osmanské říše a jeho spojenců.

 Byl tu však ještě jeden velice důležitý moment, který poznamenal výsledek války a dějiny Blízkého východu na desetiletí dopředu. Koncem 19.století se rodí v Evropě sionismus. Vychází z názoru, že nejlepším lékem na antisemitismus je vznik židovského státu. Velkým mecenášem sionismu se stává i bankovní rod Rothschildů. V roce 1916 se sionisté tajně nabídli Anglii, že zatáhnou do války USA a tak zvrátí poměr sil. Veřejným výsledkem byla tzv. Balfourská deklarace z roku 1917, která deklarovala příslib Anglie zřídit židovský stát v Palestině.

 

Poválečné uspořádání Blízkého východu

Osmanská říše padla. Její nástupkyní se stala Turecká republika, přísně sekulární stát.

Arabové kterým Francie a Anglie naslibovaly kde co, byly právem zklamány. Mocnosti zapomněly na sliby a arabský svět si jednoduše rozdělily na mapě podle pravítka. Francii připadla Sýrie a Libanon. Anglii Palestina, Jordánsko a Irák. Umělé rozdělení arabského světa evropskými velmocemi nerespektující přirozené etnické a náboženské poměry daných území se stalo příčinou řady pozdějších konfliktů táhnoucích se až do současnosti.

Stěhování židů do Palestiny vycházející z Balfourské deklarace vedlo ve dvacátých letech 20.století k prvním vážným střetům mezi palestinskými Araby a přistěhovalými židy a stalo se zárodkem současného stále vyhroceného palestinsko-židovského konfliktu.

 

Druhá světová válka a její důsledky pro Blízký Východ

Arabové byly pro Hitlera jako semitská rasa podřadnými lidmi. Přesto od této rétoriky z pragmatických důvodů ustoupil, protože si uvědomil potenciál spojenectví s Araby.

Hitler našel spojence mezi některými muslimskými národy SSSR utlačovanými Stalinem , muslimy v Bosně a Kosovu nenávidícími Srby a konečně i Araby bojujícími v Palestině proti židům, či britské koloniální nadvládě.

Nejvíce však ovlivnil do budoucna islámský svět holocaust. Genocida židů vedla po skončení války k další vlně stěhování židů do Palestiny a ke vzniku státu Izrael v roce 1948 na základě rezoluce OSN.

Ihned poté došlo k válce mezi židovských státem a okolními arabskými sousedy, které také po válce získaly nezávislost na koloniálních mocnostech. I díky podpoře SSSR a Československa věřících v budoucí socialistickou orientaci se Izraeli podařilo uchovat si nezávislost.

Později došlo k několika dalším konfliktům mezi Izraelem a jeho sousedy. Izrael sice v přímém vojenském střetu vždy zvítězil, nicméně konfliktní vztah mezi Araby a židy je příčinou mnoha problémů, které za určitých podmínek by mohly vést až k vyprovokování vážného celosvětového konfliktu.

 

Éra arabského nacionalismu

Po roce 1945 byl v arabském světě Blízkého východu cítit příklon k náboženskému sekularismu, arabskému nacionalismu a myšlenkám nemarxistického socialismu. Tyto ideje byly reprezentovány především vládou prezidenta Nasira v Egyptě a panarabské socialistické strany Bass v Iráku a Sýrii.

Do historie se zapsal egyptský prezident Nasir především rozhodnutím postavit asuánskou přehradu a  znárodněním Suezského průplavu. Za to čelil v roce 1956 vojenské invazi ze strany Izraele, Francie a Anglie. Díky tlaku USA a OSN se musely invazní jednotky z Egypta stáhnout za což byl Násir oslavován jako vítěz. Jeho dalším cílem bylo sjednocení celého arabského světa pod svou vládou. Podařilo se mu však vytvořit jen tři roky trvající unii se Sýrii. Násirovou kariéru těžce poznamenala porážka v šestidenní válce s Izraelem v roce 1967, během které přišel Egypt o Sinaj.

Sekulární panarabská socialistická strana Baas vznikla v syrském Damašku v roce 1940. Jejím členem byl i irácký prezident a diktátor Saddam Hussain. V 70.letech se zasloužil o modernizaci a ekonomické zbohatnutí Iráku. Pak ale za podpory USA zabředl do vleklé války s Iránem. Ve chvíli, když na základě mylných informací byl ujištěn, že USA nic nepodniknou, pokusil se léčit ekonomické problémy okupací malého Kuvajtu. USA však okupace využili jako záminky k tomu, aby ze svého spojence udělali nepřítele a nakonec se ho v roce 2003 definitivně zbavili.

Ze strany Bass vzešel i rodinný klan Asadů vládnoucích v Sýrii dodnes. I přes autoritativní styl vlády zajistila zemi relativně slušnou životní úroveň a umožnila i poměrně tolerantní soužití křesťanů a muslimů.

Ideje sekularizmu, socialismu a arabského nacionalismu byla blízká i vůdci Libye, prezidentu Kadafimu. I přes zjevnou nedemokratickou politiku zajistil díky zásobám ropy zemi prosperitu a např. bezplatnou zdravotní péči.

Za krachem idejí arabského nacionalismu a sekularismu se skrývá jistě řada důvodů. Jedním z hlavních je politika západních velmocí, kteří nestrpí na Blízkém východě ambiciózní nezávislé vůdce.  Vojenské intervence, či podpora různých opozičních etnických a náboženských skupin vede k rozvratu těchto zemí a vzrůstu popularity radikálních hnutí (viz. Libye a Sýrie). Politika Západu, především USA na Blízkém východě úzce souvisí jak s významným zákulisním vlivem Izraele, tak ropou.

 

Ropa a islámský svět

V průběhu 20.století se stala ropa snad největší strategickou surovinou světa. Díky tomu, že její největší zásoby se vyskytují na Blízkém východě se stala tato oblast geopoliticky nesmírně významnou.

Jednou z ropných mocností je Irán.  Po druhé světové válce byl do čela iránské vlády jmenován reformní politik Mossadek. Zásadním krokem jeho vlády bylo znárodnění ropného bohatství Iránu. Důsledkem tohoto kroku byla tajná operace vedena CIA, Mosadekovo zatčení a tříleté vězení. Následovala v širokých vrstvách lidu neoblíbená proamerická vláda Šáha Rézy Pahlavího, která skončila až islámskou revolucí v roce 1978. Jistě ne náhodou se Irán vedle Iráku stal členem osy zla podle bývalého amerického prezidenta G.Bushe. Možná jen nezdar v Iráku a oslabení pozice USA ve světě odvrátilo americkou vojenskou intervencí do Iránu.

To Saudská Arabie, největší vývozce ropy spolu s dalšími bohatými státy v oblasti se těší americkému spojenectví i přes nedemokratické režimy.

V příštím a posledním díle seriálu o dějinách islámu se budu věnovat tématům jako je islámský radikalismus, uprchlická vlna, budoucnost islámu a stručně i spirituálním proudům v tomto druhém nejrozšířenějším světovém náboženství.

                                                                -----pokračování příště---

Autor: Petr Bajnar | středa 2.12.2015 11:23 | karma článku: 19,04 | přečteno: 805x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 5x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 34x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

Minulý týden uplynuly dva roky od zahájení ruské invaze na Ukrajině. Z projevů které k výročí zazněly, nejvíce vzbudil pozornost projev slovenského premiéra Roberta Fica.

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,08 | Přečteno: 79x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Rok 2024: rok zásadních změn

Rok 2024 začal. Někteří lidé jej přivítali s nadějí, že půjde o lepší rok než 2023, jiní se do budoucna dívají s obavami.

1.1.2024 v 10:18 | Karma: 0 | Přečteno: 81x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Zřiďme pro politiky speciální ZOO!

Po krátké přestávce jsem se letos vrátil k učitelskému povolání. A to víte, není to vždy snadné. Jsou žáci klidní a hodní, někteří však zlobí. Občas se stávají v hodinách i nejrůznějšími zvířátky.

31.12.2023 v 9:06 | Karma: 5,63 | Přečteno: 107x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 2,69
  • Průměrná čtenost 1405x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.