Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zápisky z cesty po Slovinsku

Slovinsko svou rozlohou patří k nejmenším zemím v Evropě. Počtem přírodních krás však patří v Evropě k těm nejbohatším.

Ve starověku zemi obývali Ilyrové a po nich Keltové. Postupně se území Slovinska stalo součástí Římské říše a po jejím zániku byl zde patrný i vliv Byzance.

V období stěhování národů na území Slovinska dorazili Slované, nicméně slovanský stát se na tomto území neprosadil. Slovinsko se postupně stalo součástí západních katolických říší: říše Francké, Německé a Habsburské s tím, že zde silně zasahoval i vliv maďarský. Po roce 1918 se významná část Slovinska stala součástí Itálie a jen malá část Jugoslávie. Po roce 1945 se stalo Slovinsko republikou v rámci Jugoslávské federace a v roce 1992 získalo nezávislost jako první a nejbohatší stát bývalé Jugoslávie.

Slovinsko jsem navštívil v rámci pětidenního poznávacího zájezdu, jehož zaměření bylo jak na vnitrozemí, tak na pobřeží Slovinska.  

 

Lublaň a Terst

Místo našeho ubytování na zájezdu bylo velmi blízko míst, kde byl točen známý film „Účastníci zájezdu“. A vskutku začátek zájezdu film hodně připomínal. Po výjezdu autobusu z Brna jsme si všichni vyslechli kázání řidiče, co vše bychom v autobuse neměli dělat a o tom jak jej neukáznění turisté zaneřáďují, s tím, že chyběla jen slova o kradených podšálcích.

Prvním cílem naší cesty se stala Lublaň, hlavní město Slovinska. Dominantou města je hrad s krásnými výhledy do okolí. Vede na něj zubačka, za kterou zaplatíte 4 eura. Vězte však, že na hrad vystoupíte podstatně rychleji pěšky za 5 minut s tím, že nebudete muset vystát dlouhou frontu na zubačku.

Lublaň z Lublaňského hradu

Město Lublaň je ale stejně jako Praha městem řeky. Centrem protéká řeka Lublanice, kolem které se nachází řada historických staveb, stejně jako společenský život města. Moderní historii města, stejně jako celého Slovinska proslavila i nám v Čechách dobře známá osoba architekta Josipa Plečnika.

Most přes řeku Lublanici

Ve městě ten den bylo pořádné vedro, které v kombinaci s únavou po probdělé noci způsobilo, že mou prioritou byl pobyt ve stínu. Jednou ze staveb, které mně hodně zaujala, byla budova střední elektrotechnické školy z roku 1906.

Elektrotechnická škola v Lublani

I když náš zájezd se týkal Slovinska, místem našeho ubytování byla Itálie, respektive předměstí města Terst. A to zřejmě díky vysokým cenám ubytování a služeb ve Slovinsku.

v Terstu

V Terstu jsme poprvé spatřili moře a také si mohli projít několik památek v blízkosti nábřeží. Významný italský přístav byl v minulosti nejvýznamnějším přístavem Habsburské monarchie. Po roce 1945 si město nárokovala i Jugoslávie, připadlo však nakonec po dlouhých tahanicích Itálii.

 

Predjamský hrad a Postojna

Druhý den pobytu jsme opět zamířili do slovinského vnitrozemí. První zastávkou se stal Predjamský hrad. Jedná se o stavební unikát, neboť jeho část byla vytesaná přímo do skály. Byl vybudován ve 12.století a svou polohou byl takřka nedobytný. Až v 15. století jej dobyl loupeživý rytíř Erasmus Jamský, spojenec uherského krále Matyáše Korvína. Nakonec byl hrad dobyt Rakušany a sám Erasmus poněkud potupně zemřel, když dělová koule obléhatelů hradu zasáhla záchod, kde právě seděl.

Predjamský hrad

O několik kilometrů dál leží Postojna. Jedna z nejznámějších jeskyní v Evropě, navštěvována stovkami tisíc lidí ročně. I když vstupné stojí 28 eur, návštěva jeskyně rozhodně stála za to. Zážitkem je již 2 km dlouhá cesta vláčkem do nitra jeskynního komplexu. A pak vlastní procházka jeskyní, ve které můžete obdivovat nejrůznější krápníkové struktury a především obrovské  prostory, které nemají u nás obdoby. Do toho nejvyššího se vejde až 10000 lidí a v minulosti se stal již místem význačných hudebních koncertů.

z jeskyně Postojna

Z Postojny jsme se vydali autobusem dál, směrem k moři. Předpověď počasí na tento den slibovala déšť a bouřky. Během cesty se spustila taková průtrž mračen, kterou dlouho nepamatuji. Když jsme dojeli do letoviska, opět svítilo Slunce.

 

Na pobřeží Jadranu

Jadranské pobřeží Slovinska měří jen okolo 50 km. Patří však k těm nejčlenitějším. Je lemováno luxusními a velmi hezky upravenými letovisky.

Portorože

Strávili jsme zde jeden a půl dne relaxací, koupáním a procházkami letoviskem Podgorože a dvěma historickými městy nesoucími stopy benátské architektury. Prvním z nich bylo městečko Pirana nacházející se na úzkém poloostrově.

městečko Pirana

Druhým město a přístav Kooper s řadou historických staveb od románských dob.

u rotundy svatého Jana Křtitele

Moře zde bylo teplé a čisté, lákající ke koupání.

výhled na moře

Na většině míst kolem pobřeží vedou velmi dobře upravené cyklostezky, po kterých se můžete projet na vypůjčeném kole.

cyklostezka kolem Jadranu

Večer můžete obdivovat i západy Slunce. 

západ Slunce nad Jadranem

 

Triglavským národním parkem

Poslední den našeho pobytu ve Slovinsku patřil horám. Opustili jsme hotel v Terstu a zamířili na sever do oblasti Julských Alp, jejichž nejvyšší hora Triglav přesahuje výšku 2800 metrů.

pohled na Triglav

První zastávkou byl největší slovinský vodopád Savice. Za cestu k němu zaplatíte 3 eura, ale upřímně: v sousedním Rakousku najdete mnoho výrazně mohutnějších vodopádu, než je tento.

vodopád Savice

Velmi krásné je však Bohnijské jezero uprostřed majestátných hor. V okolí stojí jen jeden hotel a mnoho metrů čtverečních veřejných tábořišť.

Bohnijské jezero

Dalším místem našeho putování se stala Vintagarská soutěska. Je krásná, ale i zde najdete více „adrenalinovou“ v blízkém Slovensku v Malé Fatře (Janošikovy diery), kde nemusíte platit vstup 7 eur.

Vintagarská soutěska

Po procházce soutěskou jsme sestoupili do městečka Bled, lázeňského centra v blízkosti stejnojmenného jezera. Voda zde byla teplá a naprosto průzračná, ideální pro koupání. V jezeře se nachází malý ostrov, který byl již od pravěku místem duchovních obřadů a poutí. Díky tomuto faktu jsem se jej rozhodl i navštívit a opravdu při přiblížení lodí ke břehu pocítil silný duchovní vliv. Škoda, že i zde na tomto duchovním místě, je přehnaný vliv komerce. Nejen za dopravu lodí na ostrov se platí 12 eur, ale zpoplatněna je na ostrově i návštěva místního poutního kostela.

výhled z ostrova na jezeře Bled

Před soumrakem jsem stihl ještě obejít celé jezero a vystoupit na hrad, který se nad jezerem tyčí. Pak následovalo již noční čekání na odjezd autobusu a přesun přes Rakousko domů.

výhled z hradu nad jezerem Bled

Slovinsko jsem během své návštěvy poznal jako krásnou zemi. Všude bylo čisto a upraveno. Tím mi tato země hodně připomínala sousední Rakousko, jehož vliv je ve slovanském Slovinsku stále výrazně patrný. Určitě bych tuto zemi ještě někdy navštívil a poznal v rámci nějakého turistického zájezdu hlouběji především krásu Julských Alp.

 

 

 

 

Autor: Petr Bajnar | úterý 13.8.2019 12:43 | karma článku: 19,24 | přečteno: 603x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

Minulý týden uplynuly dva roky od zahájení ruské invaze na Ukrajině. Z projevů které k výročí zazněly, nejvíce vzbudil pozornost projev slovenského premiéra Roberta Fica.

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,04 | Přečteno: 77x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Rok 2024: rok zásadních změn

Rok 2024 začal. Někteří lidé jej přivítali s nadějí, že půjde o lepší rok než 2023, jiní se do budoucna dívají s obavami.

1.1.2024 v 10:18 | Karma: 0 | Přečteno: 81x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Zřiďme pro politiky speciální ZOO!

Po krátké přestávce jsem se letos vrátil k učitelskému povolání. A to víte, není to vždy snadné. Jsou žáci klidní a hodní, někteří však zlobí. Občas se stávají v hodinách i nejrůznějšími zvířátky.

31.12.2023 v 9:06 | Karma: 5,63 | Přečteno: 107x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Narodil se Kristus Pán!

Rok 2023 se blíží ke svému konci a jsou tu opět vánoce. Svátky, které si křesťanský svět spojuje s oslavou narození Ježíše Krista v židovském městě Betlémě.

24.12.2023 v 8:22 | Karma: 0 | Přečteno: 36x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Dostával jsem balíčky, ne peníze, řekl Bystroň ke kauze úplatků od Rusů

26. dubna 2024  16:37,  aktualizováno  16:50

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň v kauze možných úplatků od proruské sítě řekl v...

Wau, skvělé, úžasné. Podvodníci imitují známé weby, falešné jsou i komentáře

26. dubna 2024  16:39

Internetoví podvodníci zneužívají zavedené značky a snaží se tak z lidí vylákat peníze. Podvrhnuté...

Kontrast v odvodech v Kyjevě a venku je neskutečný, říkají reportéři iDNES.cz

26. dubna 2024  16:04

Podcast Únava vojáků i civilistů na Ukrajině je vysoká, ale stejně tak i morálka. Redaktor Michal Voska a...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 606
  • Celková karma 4,02
  • Průměrná čtenost 1407x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.